چرا کاغذ دیواری اینقدر محبوب شد؟

این هفته کاغذ دیواری در آپارتمان درمانی است، بهترین زمان برای نگاه کردن به تاریخچه کاغذ دیواری. ظاهراً چینی ها برای چند هزار سال کاغذ برنج تزئین شده را به دیوارهای خود آویزان می کردند، اما تاریخچه کاغذ دیواری اروپایی از قرن شانزدهم شروع می شود.

اولین تزیینات دیوار اروپایی منسوجات بود – در قرون وسطی، ملیله های پشمی و ابریشمی مجلل نه تنها به عنوان دکور و اثر هنری، بلکه به عنوان عایق نیز استفاده می شد. تولید این ملیله‌ها بسیار زمان‌بر بود، با نیروی کار و منابع گران‌قیمت، و بنابراین واقعاً فقط برای ثروتمندترین مصرف‌کنندگان در دسترس بودند. رنسانس عصر طلایی نساجی بود، با پارچه های گران قیمت و زیبا بافته شده به عنوان تزئین روی دیوارها، میزها و درها استفاده می شد. در این زمان بود که کاغذ دیواری به عنوان جایگزینی ارزان قیمت برای منسوجات توسعه یافت.

اولین تصاویر پس زمینه باقی مانده مربوط به اوایل قرن شانزدهم انگلستان است. اینها به صورت بلوک چاپ شده و سپس با دست رنگی شدند. این کاغذهای اولیه معمولاً از پارچه‌هایی مانند دمشق تقلید می‌کردند (تصویر 3) و نه تنها به عنوان کاغذ دیواری، بلکه به عنوان آستر برای سینه‌ها و اسلحه‌ها نیز استفاده می‌شدند (اینها معمولاً طولانی‌ترین عمر را دارند و از عناصر و تغییرات مد محافظت می‌شوند).

چاپ کاغذ دیواری

سرامیک طرح سنگ کلکته

در دهه 1600، کاغذ دیواری در اروپای غربی رایج بود. انجمن صنفی آویزهای کاغذ در سال 1599 در پاریس تأسیس شد (تصویر 6) و یک مورخ از آن دوران به نام Savary des Brusions در مورد سلطه گران نوشت که «نوعی ملیله روی کاغذ می ساخت … که توسط طبقات فقیر پاریس استفاده می شود. دیوار کلبه ها یا مغازه هایشان را بپوشانند.» همچنین در اوایل قرن هفدهم بود که چینی ها شروع به چاپ پانل های کاغذ برنج با گل، پرندگان و مناظر کردند، ژانری که به عنوان chinoiseries شناخته شد و به زودی توسط طراحان اروپایی تقلید شد، اگرچه واردات اصیل ارزش بالایی داشت.

کاغذ دیواری گله ای نیز در قرن هفدهم ساخته شد. این شامل چاپ رنگ پس‌زمینه روی کاغذ، سپس چسباندن یک الگو، و پاشیدن کاغذ با تزئینات رنگ‌شده پشم گوسفند بود که منجر به تقلید بافت مجلل از مخمل برش‌شده شد و مانند سرامیک طرح چوب است.

در قرن‌های 18 و 19، کاغذ دیواری به طور فزاینده‌ای یک دکوراسیون محبوب بود، و طراحان انواع مختلفی از الگوها، از جمله لباس‌های چینی، گله، کاغذهای منظره و کاغذهایی را که به تقلید از تکه‌ها و منگوله‌ها تقلید می‌کردند، بررسی می‌کردند. طرح های کاغذ دیواری اغلب موضوعی بودند: برخی از کاغذ دیواری های آمریکایی و فرانسوی به ترتیب انقلاب های 1776 و 1789 را جشن گرفتند و نمایشگاه بزرگ سال 1851 الهام بخش چندین طرح یادبود بود.

سرامیک طرح سنگ یزد

قرن نوزدهم عصر پیشرفت تکنولوژیکی عظیم در هر جنبه ای از زندگی بود و کاغذ دیواری نیز از این قاعده مستثنی نبود. اولین ماشین‌های چاپ کاغذ دیواری در اواخر قرن 18 توسعه یافتند و در قرن 19 اصلاح شدند. در دهه 1800 بود که قدرت بخار در فرآیند چاپ اعمال شد و به کاغذها اجازه داد بسیار سریعتر و ارزانتر از همیشه چاپ شوند. مخترعان همچنین روش های صنعتی را برای چاپ چندین رنگ توسعه دادند – 8 رنگ در 1850 و 20 رنگ در سال 1874.

روش‌های تولید صنعتی ارزان به این معنی بود که کاغذ دیواری و سرامیک دیوار در دسترس جمعیت وسیع‌تری بود. همچنین متأسفانه به این معنی بود که مرحله طراحی فرآیند تولید اغلب نادیده گرفته می شد. اصلاح‌طلبان طراحی قرن 19 علیه محصولات تولید شده در کارخانه‌های نامرغوب انتقاد کردند. آنها از trompe l’oeil، صحنه های پانوراما و تقلید از منسوجات و معماری (تصاویر 7-10) به عنوان بی هنر، بی مزه و بدون صداقت اجتناب می کردند. در عوض، طراحانی مانند ویلیام موریس، الگوهای مسطح و دو بعدی را بر اساس گیاهان و جانوران انتزاعی، که از نمونه‌های اولیه ماقبل صنعتی و با استفاده از روش‌های ماقبل صنعتی مشتق شده‌اند، ایجاد کردند.

معرفی انواع کاغذ دیواری قابل شستشو · جدید 1401 -❤️ گهر

سرامیک طرح سنگ شیراز

در طول قرن نوزدهم، دیوارها اغلب به سه بخش تقسیم می‌شدند. جنبش زیبایی شناسی، در اواخر دوران ویکتوریا، اغلب دیوارهایی را با الگوهای مکمل متفاوت برای هر بخش، از جمله مرزهای بین آنها می دید. این تداخل رنگ و نقش ها از طرح های غیر غربی، به ویژه از جهان اسلام و شرق دور الهام گرفته شده است.

کاغذ دیواری در یک سوم اول قرن بیستم بسیار محبوب بود، اگرچه تأثیر مدرنیسم اواسط قرن به زودی منجر به ایجاد تعداد زیادی دیوار سفید شد. پیشرفت تکنولوژی منجر به ماندگاری بیشتر کاغذها، ماندگاری بیشتر رنگ‌ها و استفاده آسان‌تر و حذف کاغذ دیواری‌ها شد. پیشرفت‌های اخیر در چاپ دیجیتال، نسل جدیدی از هنرمندان و طراحان را به رسانه‌ها آورده است، نقاشی‌های دیواری در مقیاس بزرگ و الگوهای غیرمنتظره به دست می‌آیند و تضمین می‌کنند که تاریخ طولانی کاغذ دیواری و کاغذ کرافت روغنی ادامه دارد.

تصاویر: 1 و 6 Wallpaper History Society; 2-5، 8 موزه ویکتوریا و آلبرت؛ 7 موزه هنر متروپولیتن; 9، 10 و 14 وبلاگ نساجی. 11 موزه هنر متروپولیتن; 12 موزه هنر بروکلین؛ 13 بیگ بنگ; 15 ترو.

منابع: یک منبع آنلاین عالی اطلاعات در مورد تاریخچه کاغذ دیواری (و منبع نقل قول من از Savary des Brusions) مقاله باربارا کراسنر-خایت در سال 2001 برای مجله History است. یا فقط این تاریخچه تصویری شگفت انگیز از انجمن تاریخچه کاغذ دیواری انگلستان را تماشا کنید. موزه V & A همچنین دارای این ویدیوی عالی است که نشان می‌دهد چگونه ویلیام موریس الگوهای سرسبز خود را با دست خلق کرده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.