پریدن دانه نخودچی کیلویی به گلوی کودکی موجب خفه شدنش شد

لازم به ذکر است نخودچی کیلویی (Pisum sativum) منبع مهمی از مواد مغذی است و سرشار از پروتئین، نشاسته و فیبر است.

پروتئین نخود به دلیل آلرژی زایی کم، محتوای پروتئین بالا، در دسترس بودن، مقرون به صرفه بودن و حاصل از یک محصول پایدار، یک پروتئین با کیفیت بالا و یک عنصر کاربردی در صنعت جهانی محسوب می شود.

علاوه بر این، پروتئین نخود دارای خواص عملکردی عالی مانند حلالیت، ظرفیت نگهداری آب و روغن، توانایی امولسیون، ژل شدن و ویسکوزیته است.

بنابراین، این خواص عملکردی پروتئین نخود را به یک ماده امیدوارکننده در صنایع غذایی تبدیل می کند. علاوه بر این، چندین تکنیک استخراج برای به دست آوردن ایزوله و کنسانتره پروتئین نخود استفاده می شود.

نخود

از جمله روش های شکنش خشک، شکنش مرطوب، استخراج نمک و روش های شکنش ملایم. تکه تکه شدن خشک بدون مواد شیمیایی است، عملکرد بومی را از دست نمی دهد، مصرف آب ندارد و مقرون به صرفه است، اما خلوص پروتئین در مقایسه با استخراج مرطوب نسبتاً پایین است.

پروتئین نخود را می توان به عنوان امولسیفایر غذایی، مواد محصورکننده، یک پلیمر طبیعی زیست تخریب پذیر و همچنین در غلات، نانوایی، لبنیات و محصولات گوشتی استفاده کرد.

بنابراین، در این بررسی، ویژگی‌های کلیدی مربوط به تکنیک‌های استخراج، شیمی، و ساختار، خواص عملکردی، و تکنیک‌های اصلاح، همراه با کاربرد مناسب و ویژگی‌های سلامتی آنها را به تفصیل شرح می‌دهیم.
پروتئین ها مولکول های زیستی مهمی هستند که نقش عمده ای در حفظ سلامت انسان ایفا می کنند و به دلیل ویژگی های عملکردی حیاتی خود، ترکیبات کلیدی بسیاری از سیستم های غذایی هستند.

طی چند سال گذشته، پروتئین‌های مشتق‌شده از گیاه به دلیل مشخصات اخلاقی بالاتر، نگرانی‌های فزاینده سازمان‌های رفاه حیوانات برای پروتئین‌های گوشت، و افزایش قرار گرفتن در معرض انتشارات گلخانه‌ای پروتئین‌های حیوانی اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.