آیا کاغذ دیواری عایق صدا کار می کند؟

من همیشه به دنبال راه های جدید و جالب برای عایق صوتی اتاق هستم. به هر حال، جدا کردن دیوارها یا اضافه کردن جرم می تواند محصولات بزرگ و گران قیمتی باشد، بنابراین قابل درک است که مردم به دنبال راه های آسان تری باشند.

یکی از گزینه هایی که به طور مرتب پیشنهاد می شود کاغذ دیواری ضد صدا است. ممکن است آن را به صورت آنلاین دیده باشید و فکر کرده باشید که آیا گزینه خوبی برای پروژه شما خواهد بود یا خیر. با این حال، من احساس می کنم که برای دانستن اینکه آیا یک محصول ارزش استفاده دارد یا خیر، باید طیف کاملی از مزایا و معایب آن را بدانید.

در این مقاله، من قصد دارم به بررسی دقیق کاغذ دیواری ضد صدا، همراه با مزایا و معایب آن بپردازم. امیدواریم این اطلاعات به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا برای پروژه شما مفید است یا خیر.

سرامیک طرح سنگ کلکته

کاغذ دیواری عایق صدا چیست؟
قبل از پرداختن به مزایا و معایب کاغذ دیواری عایق صدا، ارزش این را دارد که بفهمید این محصول در واقع چیست. همانطور که احتمالاً می توانید از نام آن حدس بزنید، این کاغذ دیواری است که برای عایق صدا طراحی شده است.

اما چگونه این کار را انجام می دهد؟ برخلاف کاغذ دیواری معمولی که نمای سرامیک طرح چوب را دارد که معمولاً یک لایه کاغذ ضخیم با طرح چاپ شده روی آن است، کاغذ دیواری عایق صدا از چندین لایه مواد تشکیل شده است.

احتمالاً در این لایه ها یک لایه فوم آکوستیک یا یک ماده بسیار مشابه وجود دارد. اگر چیزی در مورد عایق صدا می دانید، از قبل می دانید که فوم آکوستیک برای جلوگیری از صدا طراحی نشده است.

مانند بسیاری از محصولات دیگری که در عایق صدا استفاده می شوند، این نام برای سهولت تشخیص کاغذ دیواری معمولی انتخاب شده است. با این حال، این بدان معنا نیست که کاغذ دیواری عایق صدا در یک پروژه عایق صدا مفید نیست.

سرامیک طرح سنگ یزد

مانند فوم آکوستیک، کاغذ دیواری عایق صدا روی آکوستیک اتاق تأثیر می گذارد، به این معنی که اکو را کنترل می کند. با این حال، چگالی مواد ممکن است تفاوت کوچکی در آلودگی صوتی ایجاد کند، اما این هدف اصلی آن نیست.

بنابراین نکته اصلی این است که اگرچه کاغذ دیواری عایق صدا از نویز جلوگیری نمی کند، می تواند برای مدیریت آکوستیک در اتاق مفید باشد، به خصوص اگر به دنبال گزینه ای زیباتر از فوم آکوستیک هستید.

مزایا و معایب کاغذ دیواری ضد صدا
اکنون که می دانیم محصول چیست و قرار است چه کاری انجام دهد، می توانیم درک بسیار بهتری از پروژه هایی که برای آنها مفید است به دست آوریم. برای کمک به درک بیشتر کاغذ دیواری ضد صدا و کاغذ کرافت در اینجا 9 مزایا و معایب آن آورده شده است:

سرامیک طرح سنگ شیراز
1. خیلی گران نیست
در حالی که کاغذ دیواری عایق صدا معمولاً گرانتر از کاغذ دیواری معمولی است، اما نسبتاً ارزان تر از سایر مواد عایق صدا است که می توانید روی دیوارهای خود استفاده کنید. در اینجا من به چیزهایی مانند دیوار خشک یا وینیل انبوه فکر می کنم.

بودجه یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار در پروژه های عایق صوتی مردم است. گزینه های شما محدود به مقدار پولی است که خرج می کنید، و برخی از آنها می توانند تقریباً کل بودجه شما را از بین ببرند.

خوشبختانه کاغذ دیواری ضد صدا یکی از کم هزینه ترین گزینه هاست. اگر فضای بزرگی برای کار که مبلمان اداری در آن وجود دارد در اختیار داشته باشید، این کار حتی مفیدتر است، زیرا کاغذ دیواری یک اتاق همچنان قیمت قابل کنترلی خواهد داشت.

با این حال، مانند همه محصولات، کیفیت به طور کلی در قیمت منعکس می شود. با توجه به اینکه این یک گزینه نسبتا ارزان است، توصیه می کنم با محصولات میان رده شروع کنید و به سمت بالا بروید. استفاده از گزینه های بودجه چندان فایده ای ندارد زیرا این گزینه ها هیچ کاری برای اتاق شما ندارند.

سرامیک طرح سنگ تهران

2. نصب آن آسان است
باز هم، نصب سایر راه حل های عایق صدا در اتاق شما بسیار دشوار است. عایق کاری دیوار گل میخ یک نمونه بارز است زیرا حداقل شامل پایین آوردن یک طرف دیوار است.

از طرف دیگر، کاغذ دیواری عایق صدا مانند کاغذ دیواری معمولی به راحتی نصب می شود (ویدیو زیر را ببینید). من همیشه از طرفداران دکوراسیون خانه بوده ام، و یاد دادن به خودم چگونه کاغذ دیواری را بیاموزم.
نحوه نصب کاغذ دیواری
این ویدیو را در یوتیوب تماشا کنید.
در مقایسه با چیزی مانند وینیل بارگذاری شده انبوه، کاغذ دیواری و سرامیک دیوار یک نسیم است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که پشت آن را بچسبانید و روی دیوار بچسبانید. سخت‌ترین بخش این است که مطمئن شوید آن را مستقیم آویزان کرده‌اید و الگوها در یک راستا قرار دارند. به غیر از این، این یک پروژه نسبتاً ساده است.

گفته می شود، مانند هر پروژه دیگری، ارزش آن را دارد که ابتدا برنامه ریزی کنید. حداقل باید مساحت اتاق را مشخص کنید تا بدانید چه مقدار کاغذ دیواری بخرید. کل کار نباید بیش از چند ساعت طول بکشد، و آن را به یک تمرین بدون درد تبدیل می کند.

3. تعداد زیادی طرح در دسترس است
بازار کاغذ دیواری های عایق صدا همیشه در حال رشد است، به این معنی که تولید کنندگان به طور مداوم طرح های جدیدی را اضافه می کنند که بسیاری از آنها با آخرین روند مد مطابقت دارند. این بدان معنی است که شما به طیف وسیعی از طرح های خسته کننده محدود نخواهید شد.

یکی از بزرگترین معایب مواد عایق صدا این است که آنها زیباترین نیستند. از این گذشته، بیشتر آنها به گونه ای طراحی شده اند که پنهان باشند و به جای جذابیت، کاربردی باشند.

وقتی صحبت از چیزی مانند وینیل انبوه می شود، گزینه های شما برای چیزی که می توانید در بالا قرار دهید بسیار محدود است. اگرچه این یکی از کم عمق ترین نکات در مورد عایق صوتی یک اتاق است، اما شما همچنان می خواهید فضا زیبا به نظر برسد. بنابراین، کاغذ دیواری عایق صدا برای تکمیل اتاق شما ایده آل است که حس سبک را حفظ می کند و در عین حال مزایای عملی را نیز به آن اضافه می کند.

 

4. آکوستیک اتاق را مدیریت می کند
اگرچه قبلاً به آن اشاره کردم، باز هم ارزش گفتن دارد: کاغذ دیواری عایق صدا در واقع عایق صدا نیست. بهترین مقایسه برای هدف آن فوم آکوستیک است که آکوستیک را در یک فضا درمان می کند. منظور من از این این است که اکو، طنین و تقویت را کاهش می دهد.

مقاله من را بخوانید که در آن نحوه عملکرد فوم برای آکوستیک را توضیح می دهم.

این که کاغذ دیواری عایق صدا واقعاً کمک می کند به کیفیت محصول و مشکلی که می خواهید حل کنید بستگی دارد. اگر متوجه شدید که پس از عایق صوتی اتاقتان مشکلاتی در وضوح صدا وجود دارد، پس کاغذ دیواری عایق صدا برای شما مناسب است.

علاوه بر این، کاغذ دیواری عایق صدا مسلماً کاربردی تر از فوم آکوستیک است، زیرا نیازی به دردسر پیدا کردن نقاط اکو در اتاق خود یا یافتن راه هایی برای پنهان کردن فوم ندارید.

گفته می شود، اگر مدیریت آکوستیک یک مشکل جدی در اتاق شما است، فوم آکوستیک ممکن است همچنان راهگشا باشد. از این گذشته ، معمولاً ضخیم تر است و شکل بهتری برای متوقف کردن امواج صوتی دارد. امواج صوتی از سطوح صاف منعکس می شوند، بنابراین بهترین کاری که می توانید انجام دهید حذف آنهاست. کاغذ دیواری ضد صدا، الف

در پایان روز، هنوز هم صاف است.

5. در برابر آتش مقاوم است
در حالی که ایمنی در برابر آتش ممکن است در هنگام عایق صوتی یک اتاق در ذهن شما نباشد، همیشه ارزش آن را دارد که در نظر گرفته شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که اتاقی مانند سینمای خانگی یا استودیو ضبط صدا را عایق بندی کنید (مقاله مرتبط) که پر از تجهیزات الکتریکی است.

تقریباً همه انواع کاغذ دیواری های عایق صدا و کاغذ کرافت تهران به گونه ای طراحی شده اند که استانداردهای ایمنی آتش نشانی مربوطه را رعایت کنند. مواد مورد استفاده عموماً ضد شعله هستند، به این معنی که اگر آتش در اتاق شروع شود، حداقل کاغذ دیواری آن را بدتر نمی کند.

بعید به نظر می رسد که ایمنی در برابر آتش همان چیزی باشد که اتاق عایق صدا را در اطراف آن می سازید، اما اگر به دنبال گزینه ای هستید که مقاومت در برابر آتش را در اتاق شما بهبود بخشد، کاغذ دیواری عایق صدا مطمئنا یک گزینه خواهد بود.

منفی
1. عایق صدا نیست
نام “کاغذ دیواری ضد صدا” چیزی شبیه به شاه ماهی قرمز است، زیرا در واقع عایق صدا نیست. عایق صوتی موثر حداقل شامل اضافه کردن جرم و سایر روش های مسدود کردن صدا برای جلوگیری از انتقال نویز از یک فضا به فضای دیگر است.

برای اینکه یک دیوار عایق صدا باشد، به موادی نیاز دارد که لرزش را متوقف کند، که یکی از بزرگترین مناطق مشکل آلودگی صوتی است. این کاری نیست که کاغذ دیواری عایق صدا بتواند انجام دهد، زیرا با مواد مناسب ساخته نشده است.

همچنین باید به ضخامت کاغذ دیواری عایق صدا نیز بپردازیم. حتی ضخیم‌ترین محصولات موجود در بازار نیز تفاوت چندانی با قابلیت‌های عایق صوتی اتاق ندارند، مانند رنگ ضد صدا.

با این حال، کاغذ دیواری و  ضد صدا کاملاً بی فایده نیست. اگر می‌خواهید آکوستیک را در اتاق مدیریت کنید، هنوز ارزش دارد که در نظر بگیرید، اما انتظار نداشته باشید که صدا را مسدود کند، زیرا این چیزی نیست که برای آن طراحی شده است.

2. به خودی خود خیلی خوب کار نمی کند
این لزوماً مشکل کاغذ دیواری عایق صدا نیست، اما قطعاً ارزش ذکر کردن را دارد. کاغذ دیواری عایق صدا وقتی به تنهایی استفاده می شود کارایی خاصی ندارد. در عوض، باید همراه با تعدادی دیگر از راه حل های عایق صدا استفاده شود.

به عنوان مثال، شما همچنان می خواهید جرم بیشتری به دیوار اضافه کنید، زیرا این کار در مسدود کردن صدا بسیار موثرتر است. به طور مشابه، می خواهید مشکل لرزش را حل کنید، چیزی که کاغذ دیواری عایق صدا نمی تواند آن را حل کند.

برای استفاده حداکثری از کاغذ دیواری ضد صدا، توصیه می کنم سعی کنید یک لایه از وینیل انبوه را در زیر آن فشار دهید. انجام این کار در واقع چیزی برای مسدود کردن امواج صوتی اضافه می کند، در حالی که کاغذ دیواری عایق صدا می تواند برای مدیریت آکوستیک در اتاق استفاده شود.

3. ماندگاری خاصی ندارد
دوام کاغذ دیواری در مقایسه با رنگ بحثی است که سال‌ها در دنیای DIY مطرح است و احتمالا تا سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت. با این حال، از تجربه شخصی خود دریافتم که کاغذ دیواری واقعاً گزینه بادوام خاصی برای پوشاندن دیوارهای شما نیست.

در حالی که این مقاله به طور خاص در مورد کاغذ دیواری عایق صدا است، این نکته مهمی است که باید مطرح شود. به هر حال، هدف از تزئین اتاق، چه برای عایق صدا یا نه، سرمایه گذاری در سبکی است که برای مدتی نیاز به تعویض نداشته باشد.

دوام کاغذ دیواری عایق صدا هم به کیفیت آن بستگی دارد و هم به نحوه چسباندن آن به دیوار. مطمئن شوید که هیچ گوشه‌ای را گیر نمی‌دهید، زیرا این اولین جایی است که شروع به کندن پوست می‌کند.

علاوه بر این، اگر بچه دارید، کاغذ دیواری لزوما بهترین گزینه نخواهد بود. من همیشه رنگ را راحت‌تر می‌دانستم اگر تصمیم بگیرند هنرمند باشند و تمام دیوارها را بکشند. همچنین، اگر رنگ قابل تمیز نباشد، می توان آن را دوباره رنگ کرد، اما کاغذ دیواری برای پوشاندن یک علامت باید کنده شود و جایگزین شود.

اگر کاغذ دیواری ضد صدا را به دلیل مزایای سبک آن نسبت به کاربردی بودن آن در نظر می گیرید، قطعا گزینه متفاوتی را در نظر می گیریم. این کار چندان به صدای اتاق اضافه نمی کند و با توجه به اینکه تمیز کردن کاغذ دیواری واقعا امکان پذیر نیست، قطعا گزینه های بهتری وجود خواهد داشت.

4. برای طیف وسیعی از اتاق ها عملی نیست
باز هم، این موضوع به کاربردی بودن کاغذ دیواری به طور کلی مربوط می شود، اما دانستن در مورد کاغذ دیواری ضد صدا مفید است. در حالی که سازندگان ممکن است ادعا کنند کاغذ دیواری آنها ضد آب است (به هر حال این را باور نکنید)، شما نمی توانید همین را در مورد چسب بگویید.