آیا کاغذ دیواری برای سلامتی مفید است؟

کاغذ دیواری اتاق شما دلیل بیماری شماست. قارچ خطرناک را پنهان می کند
کاغذ دیواری های اتاق شما ممکن است سموم تولید شده توسط قارچ روی آنها را پنهان کنند. یک مطالعه هشدار می دهد که آنها می توانند هوا را آلوده کنند و به راحتی قابل استنشاق هستند.

کاغذ دیواری ای که در اتاق خواب خود قرار داده اید می تواند شما را بیمار کند. بله امکان دارد. یک مطالعه جدید هشدار می دهد که سموم تولید شده توسط قارچ روی کاغذ دیواری و سرامیک دیوار نما خانه ما می تواند هوا را آلوده کند و به راحتی استنشاق شود و منجر به “سندرم ساختمان بیمار” شود.

سندرم ساختمان بیمار (SBS) برای توصیف وضعیتی استفاده می شود که در آن ساکنان یک ساختمان اثرات حاد مرتبط با سلامتی را تجربه می کنند که به نظر می رسد مستقیماً با زمان صرف شده در ساختمان مرتبط باشد. ژان دنیس بیلی، پروفسور دانشکده دامپزشکی ملی تولوز در فرانسه گفت: ما نشان دادیم که مایکوتوکسین ها می توانند از مواد کپک زده به هوا منتقل شوند، در شرایطی که ممکن است در ساختمان ها با آن مواجه شویم. بیلی گفت: «بنابراین، مایکوتوکسین‌ها را می‌توان استنشاق کرد و باید به‌عنوان پارامترهای کیفیت هوای داخل خانه، به‌ویژه در خانه‌هایی که آلودگی قارچی قابل مشاهده است، بررسی شوند.»

Experts suggest that toxins are found on very small particles -- dust or tiny fragments of wallpaper, that could be easily inhaled.(Shutterstock)

انگیزه این مطالعه کمبود اطلاعات در مورد خطر سلامتی ناشی از مایکوتوکسین های تولید شده توسط قارچ هایی بود که در داخل خانه رشد می کنند. محققان یک نیمکت آزمایشی ساختند که می تواند جریان هوا را روی یک تکه کاغذ دیواری آلوده شبیه سازی کند و سرعت و جهت هوا را کنترل کند. سپس آنها بیوآئروسل حاصل را تجزیه و تحلیل کردند. بیلی گفت: “بیشتر سموم موجود در هوا احتمالا روی هاگ های قارچ قرار دارند، اما ما همچنین نشان دادیم که بخشی از بار سمی روی ذرات بسیار کوچک – گرد و غبار یا تکه های کوچک کاغذ دیواری و کاغذ کرافت روغنی رنگی که به راحتی قابل استنشاق هستند، وجود دارد.”

چگونه کاغذ دیواری مناسبی انتخاب کنیم؟ - دکوراسیون داخلی پلاریس

سرامیک طرح سنگ تراورتن

محققان در مطالعه خود از سه گونه قارچ استفاده کردند: Penicillium brevicompactum، Aspergillus versicolor و Stachybotrys chartarum. بیلی گفت: این گونه‌ها که مدت‌ها به‌عنوان منابع آلاینده‌های غذایی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، «آلوده‌کننده‌های مکرر داخل خانه نیز هستند». آن‌ها مایکوتوکسین‌های مختلفی تولید می‌کنند و میسلیوم‌های آن‌ها با یکدیگر متفاوت است، که احتمالاً منجر به تفاوت‌هایی در مقدار مایکوتوکسین‌هایی می‌شود که به هوا می‌فرستند. میسلیوم ها برآمدگی های نخ مانند قارچ ها هستند که به دنبال تغذیه و آب از محیط هستند. بیلی خاطرنشان کرد که فشار برای خانه‌های دارای کارآمدی انرژی ممکن است مشکل مایکوتوکسین‌ها را در داخل خانه تشدید کند.

مزایا و معایب انواع کاغذ دیواری – خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

او گفت که چنین خانه‌هایی «به شدت از بیرون جدا شده‌اند تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند»، اما دستگاه‌های مختلف مصرف‌کننده آب مانند قهوه‌ساز «می‌توانند شرایط مساعدی برای رشد قارچ‌ها ایجاد کنند». بیلی در پایان گفت: “وجود مایکوتوکسین ها در داخل خانه باید به عنوان یک پارامتر مهم کیفیت هوا در نظر گرفته شود.” این مطالعه در مجله Applied and Environmental Microbiology منتشر شد.